ALBMIDI.COM
Home > Forum > Rubrika > Muzika > Ndihme per shkallet dhe teknikat e muzikes popullore shqiptare
Language
Menu
Top Downloads
Survey
Cfare deshironi me shume ne albmidi.com? (Per ndonje sugjerim tjeter shkruani me poshte tek komentet)
Ritme
Tinguj
Midi
Sample
Mp3
Forum RSS feedReply
Ndihme per shkallet dhe teknikat e muzikes popullore shqiptare
AuthorText
shqiperitkz
V.I.P. Member
Avatar

Posts: 2
Contributes: 6

Gender: _MALE_
Online: No
Date: 30/01/2021
Ndihme per shkallet dhe teknikat e muzikes popullore shqiptare
#post1181
Pershendetje,

Jam amator fare ne tastiere, kam mesuar vete kitaren por nuk eshte se kam shume njohuri shkollore per muziken.
Do kerkoja pak ndihme ngae profesionistet ktu per kenget popullore shqitare por dhe ballkanase ne pergjithesi bashke me tallavane.

Psh. E di qe jugu perdor shume shkallet pentatonike, dhe me sa mundem mund ti gjej me vesh, por shume qe perdorin klarineten kane variaciine ne te lozur qe e kam te veshtire ti bej ne organo. A ka ndonje telnike per kte? A perdoret me shume joystick apo me shume lozet shpejt me mordents?

Veriu i ka me te thjeshta se jane si shkallet normale dytonike, po pastaj provoj ndonjehere vallen e kukesit dhe se kap dot.

Ndersa per kto te shqiperise se mesme me duket sikur perdorin kto shkallet arabe me quater notes. Ka ndonje shkence mbas kesaj qe mund te ndihmoni?

Faleminderit!
Delete Edit Quote
 
Admin
FOUNDER
Avatar

Posts: 357
Contributes: 818

Gender: _MALE_
Online: No
Date: 31/01/2021
Re: Ndihme per shkallet dhe teknikat e muzikes popullore shqiptare
#post1182
Shkenca e vetme per mendimin tim eshte mesimi, degjimi, praktika dhe durimi. Pa u futur shume ne detaje sepse ka shume muzikante me shkolle qe nuk ja thone per muzike popullore apo tallava dhe anasjelltas sidoqofte njohurite baze duhen per cdo nivel nese deshiron te kuptosh cfare ndodh me nje pjese muzikore.

Menyra me e mire per mendimin tim eshte degjimi apo thyerja e veshit sa me shume me muziken qe deshiron te mesosh. Me pas praktikimi i pjeses sa me afer origjinalitetit qe degjon kjo gje arrihet vetem me shume durim. Pasi te jesh konfident dhe sa me afer origjinalitetit qe mundesh atehere mund te fillosh te modifikosh sipas menyres tende pjesen gjithmone duke ju permbajtur origjinalitetit dhe jo duke dale nga baza.

Bazat e cdo muzike jane ritmi dhe shkallet. Duhet nje shkrim i gjate ti permbledhesh cdo gje per ritmin dhe shkallet por kryesore eshte mundohu te identifikosh ritmin e pjeses dhe shpejtesine dhe duke perdorur kemben si rrafje apo metronome mund te praktikosh pjeset qe deshiron te mesosh pa dale nga ritmi! Ritmi eshte kryesore per cdo pjese! Shkallet kryesore jane MAXHORE dhe MINORE mundohu duke mesuar dhe praktikuar te dallosh diferencen midis ketyre dy shkalleve, kryesisht minoret perdoret per pjese me te qeta apo vajtuese kurse maxhoret zakonisht per pjese te gezuara dhe gazele. Me kalimin e kohes stervitet dhe veshi dhe mund ti dalloje lehte diferencen e shkalleve.

Sugjeroj qe cdo dite duhet ti praktikosh shkallet te pakten kryesoret MAXHORE dhe MINORE ne cdo note. Suksese dhe po pate durim dhe vullnet per te mesuar dhe praktikuar atehere do ja arrish aty ku deshiron ne instrument.
Music wash from soul the dust of everyday life!
Delete Edit Quote
 
Reply
Members
Welcome Guest
IP: 3.235.108.188
Username
Password
DOWNLOAD ACCESS
VIP ACCESS
News
Online Users
US 3.235.x.x
CH 91.192.x.x
Unknown 147.135.x.x
Unknown 185.12.x.x
Unknown 193.239.x.x
US 66.230.x.x
US 69.162.x.x
Statistics
Users
Registered Members:
7489
Newest Member:
qudratillo...
DateHits
2021-03-06
954954954
2021-03-05
173117311731
2021-03-04
188718871887
2021-03-03
179917991799
2021-03-02
164416441644
2021-03-01
222522252225
2021-02-28
244824482448
General
Pages seen:
4883324
Unique Visitors:
170316
Busiest day:
2017-01-29
Recent news
 Changes on download V.I.P. Payments
 V.I.P. Forum - Shkarkime shtese
 Abuzimet me shkarkimet
 Udhezues si te shkarkojme Ritme, Tinguj, SET ..
 Sherbimi Chat
Recent files
 Korg Pa4X ORGINAL EVROPA ZIKI-2021f..
 Korg Pa900 USER1 Tallava Neu Intro...
 Korg Pa1000 GORAN2 Balkan LIVE.SET ..
 SAZ 4Telli Elektro Oriental KMP Neu..
 Roland SET Kisa Fantom G6 (280Mb)
Recent comments
 Admin: provo perseri sapo e kam rregulluar ngaq..
 shqiperitkz: Linku nuk punon me
 Admin: Sysex files jan permbledhje patches qe p..
 EK99: qysh me mar ket set ne sint me shti shum..
 Admin: Eshte shkarkim shum I vjeter para 8 vjet..
FOLLOW FEEDS
 Forum RSS feed
 News RSS feed
 Facebook Page
 Twitter
 SoundCloud
 Sitemap
Styles, Sounds, Samples, Midi, Mp3, Korg, Yamaha, Roland, Pa80, Pa800, Pa1x, Pa2x, Pa3x, Prophecy, Casio CZ, Triton, Trinity, Tallava, Alegro, Popullore, Ngjyra, Pogonishte, Yamaha DX, Yamaha TYROS, GEM WK, Amza, Shota, Cifteli, Sharki, Violine, Klarinet, Gajde, Lahute, Folk, Dajre, Fizarmonike, Moss, Oriental, Arabic, etc...