ALBMIDI.COM
Home > Forum > Instrumenta > Tastiera > Pak ndihme per korg m3
Language
Menu
Top Shkarkime
Sondazh
Cfare deshironi me shume ne albmidi.com? (Per ndonje sugjerim tjeter shkruani me poshte tek komentet)
Ritme
Tinguj
Midi
Sample
Mp3
Moderators: Admin
Forum RSS feedReply
Pak ndihme per korg m3
AuthorText
paridi
V.I.P Member
Avatar

Posts: 55
Contributes: 62

Gender: _MALE_
Online: No
Date: 18/11/2013
Pak ndihme per korg m3
#post465
Pershendetje admin,a mund te me tregosh ndonje menyre se si mund te kaloj nje pcg me gjithe sample nga nje program tek nje program tjeter ne korg m3?
Delete Edit Quote
 
Admin
FOUNDER
Avatar

Posts: 293
Contributes: 723

Gender: _MALE_
Online: No
Date: 21/11/2013
Re: Pak ndihme per korg m3
#post466
eshte e thjeshte vetem se me duhet te hap m3 per ta treguar egzaktesisht, sidoqofte procesi eshte i njejte ne cdo sint fillimisht duhet te shenosh numrat e sample me te cilin perbehet tingulli qe deshiron te kalosh tek programi tjeter, me pas e kariko vecanerisht samplin sipas numrit qe ke shenuar me pare dhe tek menuja e rregullimit te tingullit e lidh me samplin e karikuar. do te shkruaj me hollesi nga java qe vje per kete.
Music wash from soul the dust of everyday life!
Delete Edit Quote
 
paridi
V.I.P Member
Avatar

Posts: 55
Contributes: 62

Gender: _MALE_
Online: No
Date: 22/11/2013
Re: Pak ndihme per korg m3
#post467
Tamam kete po kerkoj p.sh. mua me kane pelqyer disa tinguj neper disa sete te ndryshme te cilat i kam bere load nje nga nje dhe me ka lind problemi se si ta marr nje tingull me gjithe sampler tek x set,nje tjeter tek seti tjeter e keshtu me rradhe por gjithsesi faleminderit per pergjigjen dhe po pate mundesi me trego pak me hollesisht nga java tjeter.
Delete Edit Quote
 
Admin
FOUNDER
Avatar

Posts: 293
Contributes: 723

Gender: _MALE_
Online: No
Date: 29/11/2013
Re: Pak ndihme per korg m3
#post472
Ok se e kam vonuar pak shpjegimin sidoqofte procesi eshte si me poshte:

1. Kariko fillimisht setin ne te cilin jane tingujt me sample qe deshiron ti ruash ne setin tend me vone.

2. Sheno diku emrin dhe vendodhjen e tingullit pershembull: PROGRAM BANK U-A - 097 AMZA SAMPLE

3. Hapim Menune e rregullimit te tingullit me butonin: PAGE SELECT dhe klikojme ne nen-menune P2: OSC/PITCH

4. Shenojme diku perseri permbatjen e samplave qe krijojne tingullin, shikojme ne dritaren: OSC1/OSC2 - MS1,MS2,MS3,MS4 varet se sa sampla jane te lidhur me tingullin per kete rast e zejme se eshte vetem 1 pershembull: OSC1-MS1: 009 AMZA SAMPLE (Mbaj mend kryesisht numrin e fushes ku eshte ruajtur sample ne kete rast eshte: 009)

5. Tani pastrojme memorien dhe karikojme setin tend ne te cilin kerkon te ruash tingullin me siper.

6. Fillimisht karikojme samplin qe permban tingulli ne memorien e setit tend. Duke perdorur butonin OPEN hapim setin qe ka samplat dhe kerkojme per prapashtesen me numer 009. Ne kete rast eshte: amza_009.kmp.

7. Me komanden LOAD e karikojme kete sample ne memorie. Nese ne setin tend ke sampla te tjere atehere fusha e karikimit te setit do te jete ndryshe nga 009 duhet shikuar ne SAMPLE se ne cilin fushe eshte ruajtur. Per kete rast fusha eshte: 045 AMZA SAMPLE.

8. Tani karikojme tingullin nga skedari .PCG duke perdorur butonin OPEN qe kemi shenuar me siper nga BANK U-A - 097 AMZA SAMPLE dhe e ruajm aty ku deshirojm psh: BANK U-B 01 AMZA SAMPLE.

9. Hapim Menune e rregullimit te tingullit me butonin: PAGE SELECT dhe klikojme ne nen-menune P2: OSC/PITCH dhe ndryshojm perkatesisht OSC1/OSC2 - MS1,MS2,MS3,MS4 qe te therrasin samplin qe i perket qe per kete rast eshte: 045 AMZA SAMPLE.

10. E ruajm tingullin dhe ne fund ruajm te gjithe setin dhe kaq, tashme tingulli i setit tjeter qe permban sampla eshte dhe ne setin tuaj.

E njejta procedure ndiqet edhe per tingujt qe jane ne COMBI mode vetem se duhet te shenohen te gjithe tingujt ne PROG bashke me informacionet e samplave qe i perkasin tingullit ne COMBI.

Duket proces i ngatarrum por nese e ben disa here ja merr doren e thjeshtohet si proces. Pak a shume kjo guide i sherben cdo Sinti qe perdor karikim te samplava, mbase butonat kane emertime te ndryshme nga M3 por procedura eshte e njejte.
Music wash from soul the dust of everyday life!
Delete Edit Quote
 
paridi
V.I.P Member
Avatar

Posts: 55
Contributes: 62

Gender: _MALE_
Online: No
Date: 30/11/2013
Re: Pak ndihme per korg m3
#post473
Shume faleminderit admin:Smile
Delete Edit Quote
 
Reply
Anetaret
Welcome Guest
IP: 18.232.125.29
Username
Password
DOWNLOAD ACCESS
VIP ACCESS
Positive SSL Wildcard
Njoftime
Users Online
US 18.232.x.x
Unknown 178.165.x.x
Unknown 157.55.x.x
Unknown 63.143.x.x
Unknown MSN spider
Statistika
Users
Total Members:
6644
Last Member:
emilio89
DateHits
2020-02-23
478478478
2020-02-22
140914091409
2020-02-21
145914591459
2020-02-20
170017001700
2020-02-19
143414341434
2020-02-18
180318031803
2020-02-17
191919191919
General
Pages seen: 4127934
Unique Visitors: 147849
Busiest day: 2017-01-29
Recent news
 New changes on V.I.P. status Payments
 Ndryshime ne Pagesat per V.I.P. status
 V.I.P. Forum - Shkarkime shtese
 Abuzimet me shkarkimet
 Udhezues si te shkarkojme Ritme, Tinguj, SET ..
Recent files
 KORG KRONOS ERHAN 2019.SET (1.23Gb)
 KORG PA4X lavdim-alipa4.SET (250Mb)
 KORG PA900-PA3X gramozz.SET (180Mb)
 dani kronos archive backup (600Mb)
 Korg Triton Plus edo-zile le archiv..
Recent comments
 Admin: Update your WINRAR program :)
 aligashi05101974a: ich brauche die pasword www.albmidi.com..
 Admin: Mund te karikosh ritmet e serive te mepa..
 Violand: Ritme pe Pa700 ka dikush ;
 Admin: try again after a specified time the ser..
FOLLOW FEEDS
 Forum RSS feed
 News RSS feed
 Facebook Page
 Twitter
 SoundCloud
 Sitemap
Styles, Sounds, Samples, Midi, Mp3, Korg, Yamaha, Roland, Pa80, Pa800, Pa1x, Pa2x, Pa3x, Prophecy, Casio CZ, Triton, Trinity, Tallava, Alegro, Popullore, Ngjyra, Pogonishte, Yamaha DX, Yamaha TYROS, GEM WK, Amza, Shota, Cifteli, Sharki, Violine, Klarinet, Gajde, Lahute, Folk, Dajre, Fizarmonike, Moss, Oriental, Arabic, etc...