ALBMIDI.COM
Home > Forum > Instrumenta > Tastiera > Si mund te fshij ramin?
Language
Menu
Top Downloads
Survey
Cfare deshironi me shume ne albmidi.com? (Per ndonje sugjerim tjeter shkruani me poshte tek komentet)
Ritme
Tinguj
Midi
Sample
Mp3
Moderators: Admin
Forum RSS feedReply
Si mund te fshij ramin?
AuthorText
paridi
V.I.P Member
Avatar

Posts: 55
Contributes: 62

Gender: _MALE_
Online: No
Date: 19/04/2017
Si mund te fshij ramin?
#post844
Pershendetje admin,si mund te fshij ramin qe nuk me duhet nga memoria e korg pa2x sepse dua te krijoj nje set me ritme te mbledhura nga sete te tjera!?
Delete Edit Quote
 
Admin
FOUNDER
Avatar

Posts: 328
Contributes: 777

Gender: _MALE_
Online: No
Date: 19/04/2017
Re: Si mund te fshij ramin?
#post845
Boji I te rujtme perpara setit ne USB ose HDD qe te mos prishesh ndonje set padashje!

Zgjidh SOUND MODE dhe shtyp butonin RECORD poshte ekranit dhe do te futesh tek menu e SAMPLAVE.

Me pas shtyp trekendeshin ne krye te ekranit dhe zgjidh opsionin DELETE do te hapet nje dialog pyetesor ku mund te zgjedhesh pastrimin e samplave sipas kategorive.

Per ti fshire te gjithe samplat zgjidh opsionin e fundit DELETE ALL MULTISAMPLE, SAMPLES, DRUM SAMPLES etj.
Music wash from soul the dust of everyday life!
Delete Edit Quote
 
paridi
V.I.P Member
Avatar

Posts: 55
Contributes: 62

Gender: _MALE_
Online: No
Date: 19/04/2017
Re: Si mund te fshij ramin?
#post846
Si procedure e kam te qarte por nuk e kuptoj se cfare pcm ka tek user.dk nje drum me emer p.sh tifi ne menyre qe ta fshij sepse nese ngaterroj ndonje pcm gjate fshirjes mund te fshij ndonje pcm qe me duhet
Delete Edit Quote
 
Admin
FOUNDER
Avatar

Posts: 328
Contributes: 777

Gender: _MALE_
Online: No
Date: 20/04/2017
Re: Si mund te fshij ramin?
#post847
E njejta procedure si me siper por fillimisht pastrojme drumkit psh tifidrums I heqim ato sampla qe nuk na duhen duke I zevendesuar me tinguj te tjere qe ka vete fabrikisht tastiera dhe e SAVE kete drums duke e zevendesuar origjinalin. Pastaj kthehemi ne menune e samplave si ne mesazhin e meparshem dhe klikojme butonin e pare apo te dyte se kam shume te qarte se nuk kam tastiere per momentin qe ta shikoj DELETE UNUSED SAMPLES kjo procedure do te fshije te gjithe ato sampla ne memory qe nuk jan ne perdorim nga asnje drumkits apo tinguj ne sint. Ne kete rast do te fshije samplat qe kemi hequr nga tifidrums qe perdorem si shembull me siper.
Music wash from soul the dust of everyday life!
Delete Edit Quote
 
paridi
V.I.P Member
Avatar

Posts: 55
Contributes: 62

Gender: _MALE_
Online: No
Date: 20/04/2017
Re: Si mund te fshij ramin?
#post848
Dakort qe po e fshij drumsin po nuk e di se kush eshte sampler i tij dmth cfare numri ka,kete se di ..
Delete Edit Quote
 
Admin
FOUNDER
Avatar

Posts: 328
Contributes: 777

Gender: _MALE_
Online: No
Date: 20/04/2017
Re: Si mund te fshij ramin?
#post849
nuk eshte e nevojshme te dish cfare numri ka po edhe kjo gjehet sidoqofte, duke shtypur notat zgjidh cili sample nuk te pelqe apo qe kerkon te fshish dhe zevendesoje me nje tingull tjeter te tastieres me pas SAVE drumkit dhe bej proceduren si me siper DELETE UNUSED SAMPLES dhe do te fshije nga memoria samplin qe nuk te duhet ose qe nuk eshte ne perdorim ne asnje tingull apo drumkit
Music wash from soul the dust of everyday life!
Delete Edit Quote
 
paridi
V.I.P Member
Avatar

Posts: 55
Contributes: 62

Gender: _MALE_
Online: No
Date: 21/04/2017
Re: Si mund te fshij ramin?
#post851
S'jam shume i qarte me sqarimin sepse ne listen e samplave (te cilet mund ti fshij) me dalin emra qe nuk kane lidhje me ato emra qe ndodhen ose te userdk ose tek
grup-user user 1 dhe user 2 (te tingujve) dmth une nuk po mundem te bej lidhjen se cili sampler i perket nje emrin ne userdk ose user 1 apo user 2 megjithate faleminderit nga ti
Delete Edit Quote
 
Admin
FOUNDER
Avatar

Posts: 328
Contributes: 777

Gender: _MALE_
Online: No
Date: 21/04/2017
Re: Si mund te fshij ramin?
#post852
Perderisa nje drumkit ose nje tinguj mund te permbaje disa sample domethene multisample te cilat nuk ruhen me te njejtin emer ne librarine e samplave po emerohen zakonisht MS00001-MS00002 etj me radhe atehere ideja eshte qe neqoftese ky sample nuk eshte ne perdorim nga asnje tingull ne drumkit apo ne tingujt e USER01-02-03etj mund te fshihet automatikisht nga memoria duke perdorur opsionin DELETE UNUSED SAMPLE.

Tastiera e identifikon automatikisht kete sample apo multisample nese nuk eshte ne perdorim dhe e fshin.

Domethene procedura eshte kjo e zejme se dua te fshij 2 sample nga tifidrums pershembull defin ne noten C4 dhe tupanin ne noten D5, keto tinguj I zevendesoj me dy tinguj te thjeshte te fabrikes cfaredo dhe e bej SAVE. Futem tek librarija e sample dhe duke perdorur butonin DELETE UNUSED SAMPLE tastiera do te identifikoje automatikisht se DEFI dhe TUPANI qe ishin ne tifidrums jane zevendesuar dhe nuk jane me ne perdorim dhe do ti fshije pavaresisht se cfare emri kane ne sample menu se ato ndoshta mund ta kene emrin MS00001 apo cfaredo.

Ose e zejme se do te fshish te gjithe samplat qe ka tifidrums, e fshijm tifidrums ose e zevendesojm me nje drum te fabrikes dhe kthehemi tek komanda DELETE UNUSED SAMPLES dhe kjo do te fshije te gjithe samplat qe perdor tifidrums perderisa tifidrums nuk eshte me ne perdorim.

E njejta procedure ndiqet per tingujt. Domethene rruga qe ndiqet eshte fshin ose zevendeson me pare tingujt/drumkits/notat qe nuk te pelqen samplat ose qe nuk te duhen dhe pastaj fshin samplat nga memorie me komanden DELETE UNUSED SAMPLES dhe jo anasjelltas. Programi kompjuterik I tastieres autamatikisht vlereson se cilat sampla jane ne perdorim dhe cilat jo pastaj I fshin ato qe nuk duhen.
Music wash from soul the dust of everyday life!
Delete Edit Quote
 
Ahmedi
Just arrived
Avatar

Posts: 3
Contributes: 3

Gender: _NEUTRAL_
Online: No
Date: 22/05/2017
Re: Si mund te fshij ramin?
#post857
super
Delete Edit Quote
 
Ahmedi
Just arrived
Avatar

Posts: 3
Contributes: 3

Gender: _NEUTRAL_
Online: No
Date: 22/05/2017
Re: Si mund te fshij ramin?
#post858
quote
Admin:
nuk eshte e nevojshme te dish cfare numri ka po edhe kjo gjehet sidoqofte, duke shtypur notat zgjidh cili sample nuk te pelqe apo qe kerkon te fshish dhe zevendesoje me nje tingull tjeter te tastieres me pas SAVE drumkit dhe bej proceduren si me siper DELETE UNUSED SAMPLES dhe do te fshije nga memoria samplin qe nuk te duhet ose qe nuk eshte ne perdorim ne asnje tingull apo drumkit
Delete Edit Quote
 
Reply
Members
Welcome Guest
IP: 35.172.233.215
Username
Password
DOWNLOAD ACCESS
VIP ACCESS
Positive SSL Wildcard
News
Online Users
US 35.172.x.x
Unknown 114.119.x.x
US 69.162.x.x
US Google spider
Statistics
Users
Registered Members:
7023
Newest Member:
rejan dj
DateHits
2020-08-09
142114211421
2020-08-08
137613761376
2020-08-07
157015701570
2020-08-06
166416641664
2020-08-05
147314731473
2020-08-04
253725372537
2020-08-03
166716671667
General
Pages seen:
4483287
Unique Visitors:
157843
Busiest day:
2017-01-29
Recent news
 Changes on download V.I.P. Payments
 V.I.P. Forum - Shkarkime shtese
 Abuzimet me shkarkimet
 Udhezues si te shkarkojme Ritme, Tinguj, SET ..
 Sherbimi Chat
Recent files
 Korg MSE STEFAN BALKAN PA4.SET (683..
 Korg Pa3x Dul Talleva Ork.SET (250M..
 Korg PA800-MAO DRUM Oriental.SET (6..
 KORG KRONOS 2 JAZZ TIME (970Mb)
 MIDI Songs Collection (11Mb)
Recent comments
 Admin: Patjeter qe mundesh. Per te karikuar KM..
 Blerimswekorg: A ban me korg pa4x kta zona dhe si dhuhe..
 Admin: Jo nuk esht per 3x sepse ka ritme te pa4..
 muzikanti25: Ky eshte Set per pa 3x (punon ne pa4x mi..
 Admin: This is not Tested download its uploaded..
FOLLOW FEEDS
 Forum RSS feed
 News RSS feed
 Facebook Page
 Twitter
 SoundCloud
 Sitemap
Styles, Sounds, Samples, Midi, Mp3, Korg, Yamaha, Roland, Pa80, Pa800, Pa1x, Pa2x, Pa3x, Prophecy, Casio CZ, Triton, Trinity, Tallava, Alegro, Popullore, Ngjyra, Pogonishte, Yamaha DX, Yamaha TYROS, GEM WK, Amza, Shota, Cifteli, Sharki, Violine, Klarinet, Gajde, Lahute, Folk, Dajre, Fizarmonike, Moss, Oriental, Arabic, etc...